Flen

Bryggeriet Bar & bistro

Bryggeriet Bar & bistro

Nu är det några år sedan vi öppnade, med en tanke och vision om en mysig bistro där ölet skulle vara i fokus. Och precis så blev det, här kan du avnjuta någon av våra 21 sorters öl som dessutom är bryggda på plats. På menyn finner du enkla rätter som grillade smörgåsar, soppa och pajer. Ibland har vi även pubkvällar, då med en helt annan meny som passar tillfället, och musikkvällar både sommar- och vintertid. Vi ses i bryggeriet!

MENY

Vad menas med bistro?

En bistro är en fransk krog byggd på konceptet att matgästerna ska kunna slinka in, slå sig ner vid ett bord och sedan välja någon av rätterna på griffeltavlemenyn. Ledordet är enkelhet: både när det gäller maten som serveras och restaurangens inredning. 

Ordets ursprung är höljt i dunkel. Det kan eventuellt härledas från det ryska ordet быстро, som betyder ’snabb’. Ryska soldater som ockuperade Frankrike efter Napoleonkrigen skall ha uppmanat fransmännen att servera mat på ett snabbare sätt.

Öletikett till Charlatans Lager målad av Tove Sjöberg
Öletikett till lättölen Light up Skebo målad av Tove Sjöberg

Vill du abonnera Bryggeriet?

Vi skräddarsyr upplägg efter dina önskemål, lyssnar alltid på en bra idé och hittar lösningar. Födelsedag, konferens, kickoff, möhippa, svensexa med mera. Kontakt oss på: info@allatidersskebo.se

//Bryggeriet Bar & bistro / Alla tiders Skebo