
Södertuna Slott
Traditionellt julbord & rofylld vintervistelse
Låt julbordskvällen bli något alldeles extra med en övernattning på vårt vackra slott. Omgiven av vintervacker natur och en stämning som för tankarna till sagor och historia, väntar en kväll att minnas. Kanske inleder ni eftermiddagen med en promenad i slottsparken, eller slår er ner framför den öppna spisen innan kvällen tar vid.
I de vackra salarna serveras vårt traditionella julbord, fyllt av klassiska smaker från Sörmland. När kvällen lider mot sitt slut väntar ett av våra mysiga hotellrum med sköna sängar, där ni sover gott i stillheten. På morgonen serveras en generös frukostbuffé att njuta av i lugn och ro.
Julbordspaketet går att boka from 28 november t.o.m. 23 december 2025 – Läs mer: https://www.sodertuna.se/hotell/hotellerbjudanden/julbordspaket/
Fira jul på Södertuna Slott
På Södertuna Slott omfamnas ni av en historisk miljö med gnistrande vinterlandskap, värmande eldkorgar och salonger fyllda av julens dofter. Här väntar en jul fylld av tradition, värme och sagolik atmosfär.
Julaftonsfirandet börjar med lunch ute i slottsparken, serverad bland sprakande eldkorgar. På eftermiddagen dukar vi upp julfika i salongerna innan det är dags för Kalle Anka. Kvällen avrundas med ett klassiskt julbord fyllt av sörmländska smaker, lussekatter, varm äppelmust och allt det där som hör julen till. När natten sänker sig väntar ett av slottets mysiga hotellrum där ni sover gott och vaknar till en generös frukostbuffé på juldagsmorgonen..
För den som vill förlänga firandet finns även våra två- och tredagarspaket – fyllda av tradition, värme och upplevelser. Läs mer: https://www.sodertuna.se/hotell/hotellerbjudanden/sagolik-julafton/
Välkomna att finna lugnet på anrika Södertuna Slott i Sörmland. Vårt slott ligger vackert beläget strax utanför Gnesta. I årtionden har vi tagit emot konferens-, weekend- och festsällskap för en givande konferens, romantisk weekend eller sagolika slottsbröllop. Varmt välkomna önskar familjen Åström med personal.
En del av Svenska Kulturpärlor
Svenska Kulturpärlor ägs och drivs av familjen Åström. En familj som i sedan mitten av 80-talet arbetat för turismen och gästfriheten i Sörmland. Idag är Fredrik Åström VD för Svenska Kulturpärlor – ett företag med flera pärlor i Sörmland; Dufweholms Herrgård utanför Katrineholm, Gripsholms Värdshus och Gripsholms Bed and Breakfast i Mariefred och Södertuna Slott utanför Gnesta.
Kontakta
Södertuna Slott
Södertuna Slott
646 91 Gnesta
59.0684776, 17.305162
Se karta











